Τίτλοι σπουδών & απονομή βραβείων

Οι τίτλοι σπουδών χωρίζονται σε αναγνωρισμένα και μη αναγνωρισμένα όπως έχει καθορισθεί από το Υπουργείο Πολιτισμού, και δίνουν στον σπουδαστή την ευκαιρία να ασχοληθεί επαγγελματικά με την μουσική είτε με την διδασκαλία σε ωδείο, μουσική σχολή ή ακόμα στην ιδιωτική εκπαίδευση, είτε δημιουργώντας και οργανώνοντας συγκροτήματα και ορχήστρες . Επίσης μπορεί να διοριστεί ως ωρομίσθιος ή αναπληρωτής καθηγητής στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, (πριν από λίγα χρόνια υπήρχε και μόνιμος διορισμός ) ή στα μουσικά σχολεία . Αξιοσημείωτο είναι το γεγονώς ότι σήμερα, αρκετοί από τους σπουδαστές μας διδάσκουν στα ωδεία, στην δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση.

 

2004 – 2005

ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΑΡΜΟΝΙΑΣ: Φραγγεδάκη Μαρία - Ελένη ( τάξη I. Καστρινάκη )

ΠΤΥΧΙΟ ΦΥΓΗΣ: Καλλιτσάκη Ελένη ( τάξη Ν. Περάκη )

ΠΤΥΧΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ:  Δημήτριος Καταπίδης ( τάξη I. Καστρινάκη )

ΔΙΠΛΩΜΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Τρύφων Αλέξανδρος ( τάξη B.Κιάσσου)

ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΟ: Δασκαλάκη Ιωάννα του Περικλή ( τάξη αρμονίου ), Ψαράκη Στέλλα (τάξη Γ. Χαλεβελάκη)

 

2005-2006

ΠΤΥΧΙΟ ΑΝΤΙΣΤΙΞΗΣ: Μπονάτου Κυριακή ( τάξη Ν. Κατσανεβάκη ), Κουτσογιαννάκη Παρασκευή (τάξη Δ. Βλάχου)

ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΑΡΜΟΝΙΑΣ: Λαρεντζάκη Χαρίκλεια , Σφιναρολάκη Δέσποινα, Μαλάκης Λεωνίδας ( τάξη Ι. Καστρινάκη )

ΔΙΠΛΩΜΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Μπακατσάκης Μιχάλης ( τάξηΙ. Καστρινάκη )

ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΟΥ: Ρουσόγλου Στεφανία (τάξη Ν. Κατσανεβάκη), Κελεσίδης Χάρης (τάξη αρμονίου)

ΠΤΥΧΙΟ ΣΑΞΟΦΩΝΟΥ: Λαρεντζάκη Χαρίκλεια ( τάξη Δ. Βλάχου )

 

2006 – 2007

ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΑΡΜΟΝΙΑΣ: Βολακάκη Βέρα, Τσακάκη Άννα ( τάξη Ι. Καστρινάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Κολλίντζας Δημήτρης ( τάξη Ι. Καστρινάκη )

 

2007 – 2008

ΠΤΥΧΙΟ ΠΙΑΝΟΥ: Γκίνη Πηνελόπη ( τάξη Ν. Περάκη )

ΠΤΥΧΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Λέπουρη Μαρία (τάξη Τρ. Μαζανάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΦΥΓΗΣ: Κουτσογιαννάκη Παρασκευή (Α. Λιονάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΟΥ: Καρπαδάκης Κυριάκος (τάξη Ν. Κατσανεβάκη)

 

2008 – 2009

ΔΙΠΛΩΜΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Κολλίντζας Δημήτρης ( τάξη Ι.Καστρινάκη )

ΠΤΥΧΙΟ ΑΝΤΙΣΤΙΞΗΣ: Τσακάκη ΄Αννα ( τάξη Ι.Καστρινάκη )

ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΟΥ: Μάντακα Άννα , Κανδαράκης Μιχάλης ( τάξη αρμονίου )

 

2009 – 2010

ΠΤΥΧΙΟ ΑΝΤΙΣΤΙΞΗΣ: Βολακάκη Βέρα ( τάξη Ι.Καστρινάκη )

ΔΙΠΛΩΜΑ ΠΙΑΝΟΥ: Αρβανίτη Ελένη (τάξη Ντ. Νάγκη)

ΔΙΠΛΩΜΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ: Τζανάκης Εμμανουήλ , Παναρετάκης Νεκτάριος (τάξη
Α. Μιχελουδάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Ζερβού Αικατερίνη (τάξη Ε. Σουργιαδάκη), Σάλτας Φώτιος (τάξη Α. Μιχελουδάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΟΥ: Χατζηδάκη Ειρήνη (τάξη Ν. Κατσανεβάκη) , Ξανθίδου Χρυσοβαλάντου (τάξη αρμονίου)

ΠΤΥΧΙΟ ΙΕΡΟΨΑΛΤΟΥ: Μεργέμογλου Γεώργιος (τάξη Μιχελουδάκη)

 

2010 – 2011

ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΑΡΜΟΝΙΑΣ: Μπέσσας Κων/νος (τάξη Ι. Καστρινάκη)

ΠΤΥΧΙΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Μιχελουδάκης Αριστείδης , Μπότση Νικολέτα (τάξη Α. Μιχελιουδάκη)

ΔΙΠΛΩΜΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Κρασσάς Γεώργιος , Μελισανάκη Μαρία (τάξη Ε. Σουργιαδάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΟΥ: Μαρινάκης ΄Αγγελος (τάξη αρμονίου)

 

2011 – 2012

ΠΤΥΧΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Σιάχος Κων/νος (τάξη Ι. Καστρινάκη)

ΔΙΠΛΩΜΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Παπαστεφανάκης Γεώργιος (τάξη
Ε. Σουριαδάκη)

ΔΙΠΛΩΜΑ ΦΥΓΗΣ: Βολακάκη Βέρα (τάξη Ι. Καστρινάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΠΙΑΝΟΥ: Τριγκάκης Δημήτρης (τάξη Ν. Περάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΑΡΜΟΝΙΟΥ: Ρηγάκη Ιωσηφίνα (τάξη Κ. Μπονάτου)

 

2012 - 2013

ΠΤΥΧΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Σουργιαδάκης Γιώργος (τάξη Εμμ. Σουργιαδάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΦΛΟΓΕΡΑΣ: Γερωνυμάκης Σταύρος (τάξη Μπ. Στέφαν)

ΠΤΥΧΙΟ ΛΑΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ (ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ): Μαυροδημητράκης Γιώργος (τάξη Ι. Μελαμπιανάκη)

 

2013 - 2014

ΠΤΥΧΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Τζακώστα Μαρίνα (τάξη Αθ. Γιακουμάκη)

ΔΙΠΛΩΜΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Πιτροπάκη Κατερίνα (τάξη Ι. Καστρινάκη)

 

2014-2015

ΠΤΥΧΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Κυριακόπουλος Αντώνης (τάξη Δ. Κολλίντζα), Τσιροδημήτρης Αλέξανδρος (τάξη Αθ. Γιακουμάκη), Σηφάκης Ιωάννης (τάξη Α. Μιχελιουδάκη)

ΔΙΠΛΩΜΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Μιχελιουδάκης Αριστείδης (τάξη Α. Μιχελουδάκη)

 

2015-16

ΠΤΥΧΙΟ ΠΙΑΝΟΥ: Τσικουράκη Ειρήνη (τάξη Ν. Περάκη), Παπακωνσταντίνου-Μπράτη Ιωάννα (τάξη Ν. Περάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: Κλαδιάς Φώτης (τάξη Αθ. Γιακουμάκη), Τριπολιτάκης Βασίλειος (τάξη Α. Μιχελουδάκη)

ΠΤΥΧΙΟ ΕΝΟΡΓΑΝΩΣΗΣ: Κουτσογιαννάκη Παρασκευή, Χαραλαμπίδης Νίκος (τάξη Σ. Ραφτάκη)

 


ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ « ΜΑΝΙΟΥΔΑΚΗ»

Από το 2004 έχει θεσπιστεί να βραβεύονται με χρηματικό ποσό 2 σπουδαστές του ωδείου κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς που πέρασε, οι οποίοι διακρίθηκαν τόσο στις εξετάσεις όσο και στις συναυλίες και παρουσιάσεις κατά την περίοδο των εξετάσεων του προηγούμενου σχολικού έτους. Το βραβείο ευγενώς χορηγείται από τα τέκνα του Ι. Μανιουδάκη, τους κ.κ Ντίνο και Ιωάννη Μανιουδάκη.


2004 – 2005 Κολλίντζας Δημήτρης ( σχολή Β. Μουσικής-τάξη Ι.Καστρινάκη )

2005 – 2006 Κανδαράκης Μιχάλης ( σχολή Αρμονίου )

2006 – 2007 Τζάνεβα Κρασιμίρα του Τζάνι ( σχολή Φλάουτου – τάξη Μπ. Μπέτερ )

2007 – 2008 Μαρινάκης Άγγελος του Εμμ. ( σχολή Αρμονίου ), Πενταράκη Μαρκέλα – Ελένη ( σχολή Φλάουτου – τάξη Μπ. Μπέτερ )

2008 – 2009 Ξηραδάκης Μανώλης ( σχολή Βυζ. Μουσική – τάξη Ι.Καστρινάκη), Παπαδάκης Γεώργιος ( σχολή Ακορντεόν )

2009 – 2010 Τριγκάκης Δημήτρης ( σχολή Πιάνου-τάξη Ν. Περάκη ), Κυριακόπουλος Αντώνης ( σχολή Β. Μουσικής – τάξη Δ. Κολλίντζα )

2010 - 2011 Αλέκος Ευάγγελος (σχολή πιάνου-τάξη Ν. Κατσανεβάκη), Γερωνυμάκης Σταύρος (σχολή φλογέρας – τάξη Μπ. Στέφαν)

2011 – 2012 Μαυροδημητράκης Γιώργος ( σχολή Μπουζουκιού - τάξη Ι. Μελαμπιανάκη), Ορφανουδάκη Κατερίνα ( σχολή πιάνου – τάξη Ν. Κατσανεβάκη )